2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för digital tillsyn
Beskrivning: Upphandlingen avser digital tillsyn i form av en abonnemangstjänst I tjänsten ska ingå: • Kameror, router inkl. ev. batterier och tillbehör/adaptrar • Mobilabonnemang med roaming • Programvara för administration och uppföljning som en SaaS-tjänst • Mobil applikation för operatörer och teknikteam • Införandeprojekt • Support Befintligt avtal avseende Digital tillsyn upphör i september 2025 och kommunen går därför nu ut i ny upphandling. I nuläget finns det ca 100 kameror ute inom ordinärt boende men ambitionen är att det ska fortsätta öka. Uppskattningsvis rör det sig om ca 250 kameror i snitt under avtalstiden.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35125300 Övervakningskameror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:84:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30237240 Webbkamera, 35113000 Säkerhetsutrustning, 35125000 Övervakningssystem