77171-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsbaserat IT-stöd
Referensnummer: RÖG 2020/0089 053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
RTÖG upphandlar fordonsbaserat IT-stöd för samtliga utryckningsfordon ca 80 stycken inom förbundet.
Fordonsbaserat IT-stöd innebär hård och mjukvara som i fordon kan hantera larmmottagning, navigation, statussignalering, insatsstöd och ledningsstöd.
Målet med upphandlingen är att få ett och samma system från en leverantör. En enhetlighet eftersträvas i form av en gemensam plattform av hårdvara och mjukvara.
Service och support samt uppdateringar ska kunna hanteras utan driftsstörningar.
Beroende på funktion och fordonstyp ska olika fordon förses med olika hård- och mjukvara.
De fordonstyper som finns är resursfordon, räddningsfordon och ledningsfordon och beroende på vilken fordonstyp anpassas kravspecifkationen därefter.
Kravspecifikationen är uppbyggd med ska-krav och bör-krav för samtliga utryckningsfordon och specifika krav för vissa utryckningsfordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med upphandlingen är att få ett och samma system från en leverantör. En enhetlighet efterstävas i form av en gemensam plattform av hårdvara och mjukvara.
De fordonstyper som finns är resursfordon, räddningsfordon och ledningsfordon och beroende på vilken fordontyp anpassas kravspecifkationen därefter.
Kravspecifikationen är uppbyggd med ska-krav och bör-krav för samtliga utryckningsfordon och specifika krav för vissa utryckningsfordon, se förklaring nedan kring fordonstyp:
— Resursfordon; exempel stege, hävare, tankfordon,
— Räddningsfordon; BAS brandfordon
— Ledningsfordon; fordon för yttre befäl och insatschef (jourhavande brandingenjör)