2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inbjudan till Hearing Måltidsförpackningar av förnybart material, för matdistribution
Beskrivning: Växjö kommun har under 2019 arbetat med att ta fram ett hållbarhetsprogram, kallat Hållbara Växjö 2030. I hållbarhetsprogrammet belyses de utmaningar, för människa och miljö, vi tillsammans har att lösa. En åtgärd är att ställa utökade hållbarhetskrav i offentliga upphandlingar. Under 2021 fattades ett politiskt beslut gällande att fasa ut engångsartiklar av plast.
Intern identifierare: KS2020-00463
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Ytterligare klassificering (cpv): 39222000 Produkter för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering