77196-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska tjänster och svetsarbeten
Referensnummer: ABV 2018/0062-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.1.4.
Kort beskrivning
B har för närvarande ett gällande ramavtal för mekaniskt underhåll referensnummer: VA-2014-405. Detta ramavtal går ut 2018-11-30. Att leverera mekaniskt underhåll till B är således exkluderat detta framtida ramavtal fram tills dess att det befintliga ramavtalet VA-2014-405 upphör att gälla.
Svetsarbeten ska levereras av tilldelad L från ramavtalets startdatum.
Omfattning.
Upphandlingen omfattar mekaniska tjänster och svetsarbeten i Norrköping Vatten och Avfall AB anläggningar.
Avtalets beräknade volym:
Mekaniskt underhåll cirka 2 MSEK per räkenskapsår.
Svetsarbeten cirka 6 MSEK per räkenskapsår.
Leverera prefabricerade produkter.
L kommer att utföra arbeten/entreprenader i B:s anläggningar där L, alternativt av denne utsedd, kommer att klä sig i rollen som BAS-U och BAS-P beroende av arbetet/entreprenadens karaktär.
Certifieringar för L.
L ska vara certifierad enligt SS-EN 1090 Bärverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43327000 Prefabricerad utrustning, 45223820 Prefabricerade delar och komponenter, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45262670 Metallbearbetning, 45262680 Svetsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund.
B har kontinuerliga behov av mekaniskt underhåll och svetsarbeten i B:s anläggningar.
Nuläge.
Ramavtalet är behovsstyrt vilket innebär att B avropar tjänsterna vid behov.
Ramavtalet omfattar att som L utföra mekaniska tjänster, rör-, plåt- och svetsarbeten, allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten. Ramavtalet omfattar NoVA:s samtliga anläggningar inom Norrköpings kommun. I ramavtalet ingår bland annat följande tjänster:
Rörinstallationsarbeten, exempelvis processvattenrör, slamledningar.
Grovplåt och smide.
Svetsarbeten, exempelvis skyddsräcken, gretingplan, trappor.
Underhålls- och nyanläggningsarbeten, exempelvis processvattenrör, slamledningar.
Inställelseplats för L är Slottshagens reningsverk (gällande reningsverk och pumpstationer) och Borgs vattenverk (gällande vattenverk, tryckstegringsstationer, reservoarer, mm).
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
B förbehåller sig rätten att konkurrensutsätta uppdrag där ersättningsformen är fastpris samt att uppdragets beräknade budget är minst 250 000 SEK. De L som blir tilldelade kontrakt för rangordning kommer att ingå i en ramavtalsgrupp för förnyad konkurrensutsättning. Om konkurrensutsättning ska ske, kommer det att ske mellan de L som ingår i ramavtalsgruppen för förnyad konkurrensutsättning.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Syfte och Mål.
L har funktionsansvar för arbeten/entreprenader som utförs i B:s anläggningar.