772134-2025 - Resultat
Sverige – Programvara och informationssystem – IT-stöd för kvalitetsledning och hållbarhetsrapportering
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-stöd för kvalitetsledning och hållbarhetsrapportering
BeskrivningUpphandlingen avser ett IT-stöd för kvalitetsledning och hållbarhetsrapportering till Norrköpings kommunkoncern. Bakgrund och mål Beställaren har identifierat ett växande behov av ett gemensamt IT-stöd som kan underlätta arbetet med kvalitetsledning, systematisk arbetsmiljöarbetet, stödja rapporteringen enligt det nya EU-direktivet CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) med flera kvalitetsledningsprocesser. I dagsläget finns inget heltäckande IT-stöd för kommunkoncerns kvalitetsledningsprocesser. Varje förvaltning och kommunalt bolag ansvarar självständigt för sitt arbete, vilket medför att information ofta är fragmenterad och svår att följa upp. Ett kommunövergripande IT-stöd skulle bidra till en effektivare och mer enhetlig hantering och säkerställa att verksamheten utvecklas i linje med kommunens mål. Stöd för följade huvudfunktioner/processer efterfrågas Mål och uppföljningRiskhanteringHållbarhetsredovisningSystematiskt kvalitetsarbete inom Vård och omsorgSystematiskt arbetsmiljöarbete (SAM)Systematiskt kvalitetsarbete inom skola och förskola - optionInformationssäkerhet - option Driftsform Preliminärt upphandlas IT-stödet som en SaaS-tjänst.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104978:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd