77221-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Simrishamn: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betalningskontroll tjänst.
Referensnummer: 20170224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Simrishamns kommun har behov av betalningskontroll som tjänst där leverantören kontrollerar betalningar enligt nedan:
— Om Simrishamns kommun betalar till ett blufföretag.
— Om Simrishamns kommun betalar till ett bolag som saknar F-skatt.
— Om Simrishamns kommun betalat samma faktura tidigare.
— Om Simrishamns kommun betalar till ett företag som har skulder hos kronofogden.
— Om Simrishamns kommun gör ovanligt höga betalningar, baserat på betalningshistorik.
— Om Simrishamns kommun gör affärer med ett bolag där personalen är aktiv.
— Om Simrishamns kommun betalar till inaktiva gironummer.
— Få statistik över avtalslojalitet, betalmönster och liknande.
Simrishamns kommun avser teckna avtal med leverantören Inyett AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72212442 Programvaruutvecklingstjänster för finansiella system, 72222300 IT-tjänster, 48442000 Programvara för finansiella system, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen