2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI CTG-utrustning
Beskrivning: Karolinska Universitetssjukhuset undersöker möjligheten att genom egenmonitorering övervaka CTG där patienten själv, i sitt hem eller på annan plats, kan genomföra CTG-mätning och insamlad data skickas för granskning (i realtid eller i efterhand) av vårdpersonal som befinner sig på sjukhuset. Detta kan i sin tur möjliggöra för gravida kvinnor att undvika slutenvårdsinläggning.
Intern identifierare: RFI 202428
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter