See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Öppet avtalssystem yrkesutbildning inom vuxenutbildningen
Beskrivning: Eskilstuna kommun avser att inrätta ett öppet avtalssystem för platsförlagda yrkesutbildningar inom vuxenutbildning. Systemet är tänkt att vara ett ändamålsenligt och smidigt verktyg för att kunna köpa de platsförlagda yrkesutbildningar som arbetsmarknaden efterfrågar. Med ett öppet avtalssystem kan leverantörer tillkomma och frånfalla under hela systemets löptid. Det öppna avtalssystem inrättas initialt med en löptid om 10 år. Systemet kan dock komma att upphöra i förtid om kommunen så beslutar. Ett beslut om att systemet ska upphöra påverkar inte de avropsavtal som tecknats innan beslutet om upphörande. Det öppna avtalssystemet är ett tvåstegsförfarande där leverantörer först ansöker om att bli godkända. Leverantörer som är godkända kommer att bjudas in och får lämna anbud på avrop som kommunen gör av utbildning. Systemet innehåller fyra områden och en leverantör kan ansöka om godkännande inom ett eller flera områden.
Intern identifierare: UE 23.120
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: I steg ett kan leverantörer ansöka om att bli godkända i systemet. För att ett godkännande ska ges krävs det att leverantören uppfyller de kvalificeringskrav som framgår av upphandlingsdokumentet för respektive område i systemet. Se punkt 1.3 med underpunkter nedan. Leverantörer som är godkända kommer att bjudas in och får lämna anbud på avrop inom de områden som godkännandet avser. Ansökan om godkännande kan göras under hela systemets löptid. Avrop kommer att skickas ut tidigast 45 dagar efter att systemet publicerades. Kommunen uppskattar att en ansökan om godkännande i normalfallet kommer att ta 30 dagar att handlägga. En leverantör vars ansökan blivit avslagen kan ansöka på nytt då den omständigheten som föranledde avslaget har undanröjts.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 1: Vård och omsorg samt barn/fritid
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2: Bygg/anläggning, VVS/fastighet, industriteknik, el/energi
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 3: Försäljning/service, hotell/turism, restaurang/livsmedel
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 4: Fordon/transport