772370-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Revision – Revisionstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRevisionstjänster
BeskrivningStiftelsen Svenska Filminstitutet inbjuder härmed Anbudsgivare att inkomma med anbud i upphandling av revisionstjänster enligt detta förfrågningsunderlag och därtill hörande bilagor (se bilagda dokument i Kommers). Regeringen utser huvudrevisor samt revisorssuppleant som granskar styrelsens och verkställande direktörens förvaltning och räkenskaper för Stiftelsen Svenska Filminstitutet. Förordnandet gäller under en tvåårsperiod. Uppdraget avser i första hand årlig revision per räkenskapsår, som i nuvarande form infaller sista veckan i januari samt förvaltningsgranskning, som sker i november. Uppdraget omfattar även tilläggstjänster i form av revisionsnära rådgivning samt fristående rådgivning. Revisionens uppdrag omfattar granskning av verksamhet med en budgetomsättning på ca 600 mkr.
Intern identifierareSFI-2023-3375
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212000 Revision
Ytterligare klassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212100 Finansiell revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRevisionstjänster