2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny Upphandling av verksamhetssystem - kulturstöd
Beskrivning: Göteborgs stads kulturförvaltning inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen av ett verksamhetssystem för kulturstöd. Systemet ska användas för att hantera ärende för bidrag och stöd, genomföra kvalitativa bedömningar och administrera utbetalning av kulturstöd.
Intern identifierare: 0099/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Upphandlingen genomförs som ett påskyndat öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Skälet till val av upphandlingsförfarande är att det på grund av tidsbrist inte är möjligt att tillämpa de tidsfrister som anges i 11 kap. LOU. Göteborgs stad, Kulturförvaltningen utlyser varje år cirka 20 olika kulturstöd riktade mot det fria kulturlivet och utbetalar cirka 80 miljoner till organisationer och privatpersoner via en digital e-tjänst. Kulturstöden är en viktig del av den monetära infrastrukturen för Göteborgs fria konst- och kulturliv. Möjligheten att införa ett nytt system under året är på grund av hantering av alla utlysningarna mycket begränsad, förutom under sommarmånaderna då det finns få eller inga utlysningar. Göteborgs stad, Kulturförvaltningen, annonserade den 29 november 2024 en upphandling av ett nytt system för att hantera ärende för bidrag och stöd, genomföra kvalitativa bedömningar och administrera utbetalning av kulturstöd. Den upphandlingen har avbröts den 24 januari 2025. Det har därför uppstått sådan tidsbrist att det är nödvändigt att genomföra denna upphandling som ett påskyndat öppet förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000