772702-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Nya Sjukhusområdet Lund, NSL: Konsulttjänster för framtagande av underlag för program till detaljplan (planprogram), underlag för detaljplan och framtagande av konceptprogram
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelNya Sjukhusområdet Lund, NSL: Konsulttjänster för framtagande av underlag för program till detaljplan (planprogram), underlag för detaljplan och framtagande av konceptprogram
BeskrivningDenna upphandling av konsulttjänster avser: • Framtagande av utredningar och underlag för program till detaljplan (planprogram) samt, som option: • Framtagande av utredningar och underlag för detaljplan • Framtagande av konceptprogram med tillhörande bilagor för ett nytt universitetssjukhus (arbetet sker parallellt med detaljplanen)
Intern identifierare81800000- 408594-53000
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000