772989-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorietjänster – Upphandling av ytvattenprovtagning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ytvattenprovtagning
BeskrivningLänsstyrelsen bedriver en miljöövervakning i länet och en del av den övervakningen är att följa kalkningsverksamhetens och försurningens effekter. Kalkning utförs i länets försurade vattendrag för att motverka det sura nedfallets negativa efterverkningar. För följa kalkeffekterna och utvecklingen i länet behöver vattenkemiska ytvattenprover tas. Det är huvudsakligen kalkeffektuppföljningen förkortat KEU som kommer att nyttja detta avtal, men även den regionala miljöövervakningen förkortat RMÖ.
Intern identifierare8501-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del (1)