77299-2021 - KonkurrensutsättningSverige-ÄNGELHOLM: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktningstjänster brand och brandlarm samt sprinkler och vattendimma
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ramavtal enligt LOU kap 7 § 7 och AUB.22 för entreprenadbesiktningstjänster enligt upphandlingsdokumenten.
Rangordning gäller upp till 100,000 kronor och därefter ska förnyad konkurrensutsättning utföras.
Upphandlingen är delad i två avtalsområden:
1. Brand och brandlarm
2. Sprinkler och vattendimma
Upphandlingen omfattar endast entreprenadbesiktningstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Brand och brandlarm
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31620000 Akustisk eller visuell signalutrustning, 31625200 Brandlarmssystem, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Sprinkler och vattendimma
44115000 Byggnadsarmatur, 44115500 Sprinklersystem, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning