77300-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt Kalmar och Borgholms slott med närliggande byggnader
Referensnummer: 3261/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stora kulturhistoriska värden är knutna till byggnader, parkmark och landskap.
Objekten är statliga byggnadsminnen (SBM) och i vissa fall fornminnen (KML) vilket ställer stora krav på varsamhet. Utförandet av entreprenaden kräver god kunskap och erfarenhet från uppdrag i publika miljöer, kulturhistoriskt känsliga miljöer samt fornminnen. Det gäller allt från historisk autenticitet och berättelser till kunskap om besöksmålsarbete. Kvalitetskraven är högt ställda då fastigheternas hyresgäster bedriver publika verksamheter.
Detta uppdrag är mycket brett. Det är många objekt, vårdprogram finns för ett flertal och vissa befintliga kommer behöva revideras samt vissa nya behöva upprättas.
Behovet av hjälp avser främst flertalet mindre och mellanstora åtgärder/projekt men det kan även komma större projekt. Bland hyresgästerna finns såväl statliga som privata, stora som små och lokalhyresgäster samt bostadshyresgäster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det gäller allt från historisk autenticitet och berättelser till kunskap om besöksmålsarbete.
Arkitekten skall vara kapabel att föra dessa planer till verklighet.
Arkitekten skall vara kapabel att försvara kulturmiljöns långsiktiga värden.
I arbetet med byggnader/-na gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra och försöka få mest valuta för insatsen.
— Uppdraget kräver alltid erfarenhet av generalkonsultsåtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga byggnader och miljöer,
— Uppdraget kräver erfarenhet av åtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga entreprenader/anläggningar med byggnader och miljöer.