77302-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ljustekniska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8988/20 Ramavtal konsult offentlig belysning
Referensnummer: 8988/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318100 Ljustekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att med en konsult teckna avtal för konsulttjänster avseende planering och framtagning av handlingar vid genomförande av projekt inom ramen för arbete med belysning i staden. Uppdraget omfattar arbete i projektform från inventering till färdiga förfrågningsunderlag med samordning av Trafikkontorets övriga åtaganden. Konsulten förutsätts också att aktivt delta i uppföljning av projektutvärdering, ekonomi, uppdatering av tekniskhandbok och planering,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen