773026-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Upphandling av Medicingivare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av Medicingivare
BeskrivningUpphandlingen avser en komplett lösning för medicingivare som tjänst där Leverantören åtar sig ett funktionellt totalansvar för hela leveransen. Utförandet ska ske i samråd med Beställaren. Upphandlingen omfattar bland annat: Medicingivare Administrationssystem Införandeprojekt och införandeplan Utbildning och support Övervakning/jour
Intern identifierareKLF 2023/1379
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33141626 Doseringsutrustning, 48180000 Medicinsk programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningNu genomför Luleå kommuns inköp en ramavtalsupphandling avseende hyra av medicingivare för dosdispensering av läkemedel till kund/brukare i det egna hemmet. Upphandlingen avser en komplett lösning där Leverantören åtar sig ett funktionellt totalansvar för hela lösningen inkl implementation, funktion och tjänster.
Intern identifierareUpphandling av Medicingivare