77305-2023 - ResultatSverige-Vetlanda: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårds- och förbandsmaterial
Referensnummer: UH-2022-143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
6 olika kommuner (Aneby, Eksjö, Nässjö, Sävsjö, Tranås och Vetlanda) + Höglandets Räddningstjänstförbund genomför denna upphandling gällande kommunernas löpande behov av sjukvårds- och förbandsmaterial. Upphandlingen administreras av Vetlanda kommun.
Utöver produkter ingår även utbildningstjänster inom grundläggande sjukvård där avtalat sortiment ingår.
Avtalet har möjlighet att löpa i 5 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Prognos i SEK/år = 7 000 000 kr
5 års möjlig avtalstid.