773149-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Ramavtal - Arkitektkonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Arkitektkonsulter
BeskrivningUpphandlingen avser arkitektkonsulter och kommer omfatta två ramavtal. Ett ramavtal avser arkitektkonsulter för kommersiella lokaler och fastigheter där ramavtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer. Ett ramavtal avser arkitektkonsulter för bostäder och lokaler där ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantörer. Ramavtal kommer tecknas med totalt fem (5) leverantörer. Anbudsgivare kan välja lämna anbud på ena eller båda delområdena. Avrop kommer att göras genom rangordning med volymfördelning. Beställningsvolymen kommer under avtalsperioden att fördelas mellan de rangordnade leverantörerna enligt nedan. Delområde 1. Kommersiellt Rangordnad nr 1: ca 60 % Rangordnad nr 2: ca 40 % Delområde 2. Bostäder och lokaler Rangordnad nr 1: ca 50 % Rangordnad nr 2: ca 30 % Rangordnad nr 3: ca 20 % Ramavtalstiden 2 + 1 + 1 år. Den årliga inköpsvolymen uppskattas till: Delområde 1. Kommersiellt: En (1) miljon kronor Delområde 2. Bostäder och lokaler: Tre (3) miljoner kronor
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103836:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster