2. Förfarande
Förfarande
Titel: Audiotjänster ÖNH 2024 Region Västmanland
Beskrivning: Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal avseende leverantör (vårdgivare), som ska leverera audionomtjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud/valmöjlighet till vård. Anbud lämnas på samtliga delar. Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden. Köparen kommer att teckna avtal med max tre (3) leverantörer. Avrop kommer att ske enligt annan fördelningsnyckel. Avrop sker efter den medicinska professionens bedömning av den enskilde patientens behov. Om bedömning görs att det finns två eller fler leverantörer som är aktuella för avrop kommer köparen avropa den som genererar lägst totalkostnad.Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal avseende leverantör (vårdgivare), som ska leverera audionomtjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud/valmöjlighet till vård. Anbud lämnas på samtliga delar. Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden. Köparen kommer att teckna avtal med max tre (3) leverantörer. Avrop kommer att ske enligt annan fördelningsnyckel. Avrop sker efter den medicinska professionens bedömning av den enskilde patientens behov. Om bedömning görs att det finns två eller fler leverantörer som är aktuella för avrop kommer köparen avropa den som genererar lägst totalkostnad.
Intern identifierare: IN-IN23-0462
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande (sociala och andra särskilda tjänster) enligt bilaga 2 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000