See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal service och underhåll av hissar, lyftbord samt motordrivna portar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar nedan två avtalsområden: Avtalsområde 1: Service och underhåll av hissar och lyftbord Service och underhåll av hissar: Omfattar utförande av regelbunden service och underhåll av hissar i enlighet med Boverkets föreskrifter BFS 2011:12 med ändringar, felavhjälpande, akut felavhjälpande samt att biträda ackrediterat besiktningsorgan vid årlig besiktning av hissar. Service och underhåll av lyftbord: Omfattar utförande av regelbunden service och underhåll av lyftbord i enlighet med Boverkets föreskrifter BFS 2011:12 med ändringar, felavhjälpande och akut felavhjälpande (jourberedskap). Avtalsområde 2: Service och underhåll av motordrivna portar Omfattar av regelbunden service och underhåll av motordrivna portar i enlighet med Boverkets föreskrifter BFS 2011:12 med ändringar, felavhjälpande och akut felavhjälpande samt att biträda ackrediterat besiktningsorgan vid årlig besiktning av motordrivna portar. De objekt som är aktuella för uppdrag är belägna inom Norrköpings kommun. Objekten framgår i upphandlingsdokumenten och är i huvudsak belägna i verksamhetslokaler inom skola, förskolor, äldreomsorg, LSS-boende, förvaltningsbyggnader, industrifastigheter, bostadshus och kontor inom Norrköpings kommun. Anbud kan lämnas på anbudsområde 1 eller 2 eller på båda anbudsområdena.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45313000 Installation av hissar och rulltrappor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Service och underhåll av hissar och lyftbord
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116131:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar, 42416000 Hissar, skophissar, rulltrappor och rullramper
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Service och underhåll av motordrivna portar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116131:Lot:2