2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Beröringsfri monitorering
Beskrivning: RFI Beröringsfri monitorering av vitalparametrar innebär att man använder teknologier som radar, infraröd strålning eller kameror för att övervaka patienters hälsotillstånd utan att behöva fysisk kontakt. Beröringsfri definieras som att inget rör vid patienten – varken personal eller utrustning.
Intern identifierare: 24/344
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 33195000 Patientövervakningssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 33123210 Apparatur för hjärtövervakning, 33195100 Monitorer, 33195110 Andningsmonitorer, 35125000 Övervakningssystem, 42996600 Syresättningsutrustning