774017-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar – Ramavtal VA-Förläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal VA-Förläggning
BeskrivningDenna upphandling avser i huvudsak förnyelsearbeten VA-förläggning (omförläggning av gamla ledningar) på det befintliga ledningsnätet. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt. Arbetena omfattar huvudsakligen: • Förnyelsearbete (omförläggning av gamla ledningar) • Nyförläggning • Löpande underhållsarbete på VA-ledningar • Markarbeten för pumpstation • Återställningsarbeten Under perioden 2023-12-25 till 2024-01-07 kommer inga frågor att besvaras. Frågor inkomna under den perioden besvaras tidigast 2024-01-08.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92737:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenFörlängningsoptioner om 2+2+2år.