77405-2022 - ÄndringSverige-Kalmar: Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lär- och kompetensplattform
Referensnummer: 2021-346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar län arbetar strategiskt med personal- och kompetensförsörjning för att säkerställa att rätt kompetens finns för att bedriva och utveckla dagens och morgondagens verksamhet.
Ett av Region Kalmar läns strategiska mål är att använda digitaliseringen för en ökad kvalitet, delaktighet och tillgänglighet.
Som en del i att uppnå de strategiska målen behöver vi en användarvänlig digital helhetslösning som stödjer kompetensförsörjningsarbetets olika delar.