77406-2022 - ÄndringSverige-Karlstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom fastighetssektorn - Projekteringstjänster
Referensnummer: KS-UH/2022:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för projekteringstjänster gällande nedanstående områden:
·      Projektering el/svagström inklusive passage och larm
·       Projektering vs inklusive kyla
·       Projektering ventilation
·       Projektering styr
·       Projektering brand
Avtal avses tecknas med två Konsulter per område.
Beställaren avser att i huvudsak avropa konsulttjänsterna i samband med ny-, om- och tillbyggnader samt rivning av byggnader inom kommunens fastighetsbestånd. Det rör sig främst om offentliga byggnader såsom skolor, förskolor, olika typer av boenden, idrottsanläggningar, samt flerbostadshus inklusive mark och tomtytor i angränsning till dessa.