Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av brännbart avfall
Referensnummer: Tfnså 2020-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser behandling av insamlat restavfall, med del av bioavfall bortsorterat, i Säffle och Åmåls kommuner samt brännbart grovavfall från återvinningscentralen på Östby Miljöstation, Åmåls kommun.
Teknik- och fritidsförvaltningen Säffle-Åmål kommer under år 2022 att påbörja insamling av matavfall i de båda kommunerna. Prognosen är att det nya insamlingssystemet är fullt utbyggt i slutet av år 2025.
Avfallsmängderna som ska behandlas beräknas år 2022 uppgå till cirka 7 500 ton för att år 2024 uppgå till cirka 6 900 ton.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen