77422-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvaruutvecklingstjänster för översättning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinellt översättningsverktyg för kurs- och utbildningsplaner 2021
Referensnummer: EUI 20 014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212740 Programvaruutvecklingstjänster för översättning
II.1.4.
Kort beskrivning
1.2 Om upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett maskinellt hjälpmedel avsett för och anpassat till att översätta
Akademiska kursplaner från svenska till engelska.
Upphandlingen omfattar även följande optioner:
1. integration och implementering av ett verktyg för översättning av akademiska
Utbildningsplaner
2. maskinell översättning av akademiska kursplaner från engelska till svenska
3. maskinell översättning av akademiska utbildningsplaner från engelska till svenska
För att fastställa nya och reviderade kurs- och utbildningsplaner använder Göteborgs Universitet två olika system: Gubas Kursplan och Gubas Utbildningsplan. För att stödja institutionerna i översättningsarbetet behöver GU ett maskinellt översättningsverktyg.
Ett obligatoriskt krav är att verktyget ska kunna översätta texter från svenska till engelska.
Det maskinella översättningsverktyget ska kunna översätta GU:s samtliga kurs- och utbildningsplaner och fungera för såväl nya som för reviderade planer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48740000 Programvara för översättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett maskinellt hjälpmedel avsett för och anpassat till att översätta akademiska kursplaner från svenska till engelska.Upphandlingen omfattar även följande optioner:
Integration och implementering av ett verktyg för översättning av akademiska utbildningsplaner
Maskinell översättning av akademiska kursplaner från engelska till svenska
Maskinell översättning av akademiska utbildningsplaner från engelska till svenska – denna option kan endast komma i fråga om option 1. integration och implementering av ett verktyg för översättning av akademiska utbildningsplaner utnyttjas
Optionerna ska kunna nyttjas under hela avtalsperioden.
Option 3 kan endast komma i fråga om option 1 utnyttjas. Option 2 har inget beroende till de övriga optionerna.
För att fastställa nya och reviderade kurs- och utbildningsplaner använder Göteborgs Universitet två olika system kallade Gubas Kursplan och Gubas Utbildningsplan. För att stödja institutionerna i deras översättningsarbete behöver Göteborgs universitet tillgång till ett maskinellt översättningsverktyg.