2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Snöskoterkälkar
Beskrivning: Upphandling omfattar ett ramavtal av snöskoterkälkar innehållande två modeller (Tung/Lätt) samt reservdelar och tekniskt stöd. Svar på frågor kommer inte ges under veckorna 52 (2023) och 1 (2024). I den här upphandlingen ska anbudsgivaren lämna egenförsäkran (även kallad European Single Procurement Document – ESPD). Försäkran ska visa att det inte finns grund för att utesluta anbudsgivaren ur upphandlingen och att anbudsgivaren uppfyller de kvalificeringskrav som ställs i upphandlingen. Att ESPD tillämpas i denna upphandling innebär att anbudsgivaren inte inger intyg och bevis rörande kvalificeringskrav och uteslutningsgrunder i anbudet/anbudsansökan. Sådana intyg och bevis ska istället lämnas in på begäran från FMV. Avtalslängd är 2 år + 2 år förlängning. Svar på frågor kommer inte ges under veckorna 52 (2023) och 1 (2024). I den här upphandlingen ska anbudsgivaren lämna egenförsäkran (även kallad European Single Procurement Document – ESPD). Försäkran ska visa att det inte finns grund för att utesluta anbudsgivaren ur upphandlingen och att anbudsgivaren uppfyller de kvalificeringskrav som ställs i upphandlingen. Att ESPD tillämpas i denna upphandling innebär att anbudsgivaren inte inger intyg och bevis rörande kvalificeringskrav och uteslutningsgrunder i anbudet/anbudsansökan. Sådana intyg och bevis ska istället lämnas in på begäran från FMV.
Intern identifierare: 23FMVU11028
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34220000 Släp-, påhängsvagnar och fraktcontainrar
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34420000 Skotrar och cyklar försedda med hjälpmotor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandling omfattar ett ramavtal av snöskoterkälkar innehållande två modeller (Tung/Lätt) samt reservdelar och tekniskt stöd. Svar på frågor kommer inte ges under veckorna 52 (2023) och 1 (2024). I den här upphandlingen ska anbudsgivaren lämna egenförsäkran (även kallad European Single Procurement Document – ESPD). Försäkran ska visa att det inte finns grund för att utesluta anbudsgivaren ur upphandlingen och att anbudsgivaren uppfyller de kvalificeringskrav som ställs i upphandlingen. Att ESPD tillämpas i denna upphandling innebär att anbudsgivaren inte inger intyg och bevis rörande kvalificeringskrav och uteslutningsgrunder i anbudet/anbudsansökan. Sådana intyg och bevis ska istället lämnas in på begäran från FMV. Avtalslängd är 2 år + 2 år förlängning.
Intern identifierare: Ramavtal Snöskoterkälkar
Mängd: 0
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängning av ramavtal, 2 år