77435-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Stordator
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Servrar
Referensnummer: 2019-10-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30211000 Stordator
II.1.4.
Kort beskrivning
Landskrona Energi Service AB avser att upphandla ett ramavtal för att täcka behovet av servar.
Upphandlingen avser ett ramavtal gällande att täcka Landskrona Energi Service ABs behov av servrar för drift av Landskrona stads IT-miljö.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30232000 Kringutrustning, 30236000 Diverse datautrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen ca 300 000. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen
Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 3 500 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Maximal kvantitet som kan avropas på avtalet är 100 servrar.Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Staden förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.