774482-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Norra Allén
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNorra Allén
BeskrivningOmrådet på Norra Allén ska byggas om. Utformning för gatumiljön förändras och ny gång- och cykelbana ska byggas. På del av sträckan ska vattenledning bytas ut, och dagvattenhanteringen ska kompletteras så att ytvatten ska fördröjas via planteringsytor. Projektet omfattas av: -Gata -Gång- och cykelbana -Belysning och kabelschakter -VA-arbeten -Bevattningsanläggning för växter Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget Sista dag för B att svara på frågor är 4 dagar innan inlämnande av anbud, 2026-01-09.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119946:Lot:1