774544-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skogstjänster – Dynamiskt inköpssystem avseende stängslingsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem avseende stängslingsarbeten
BeskrivningSkogsstyrelsen annonserar ett dynamiskt inköpssystem för behov av olika typer av stängslingstjänster. DIS:et är rikstäckande dock uppdelat per län och per två olika kategorier (stängsling för betesdjur och viltstängsel).
Intern identifierare2023/4018
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenEN PROCESS I TVÅ STEG Ett dynamiskt inköpssystem är en process i två steg Steg 1 – Inrättande av det dynamiska inköpssystemet, företagets ansökan om att delta i DIS:et och första kvalificeringsfas; även kallad inledningsfas Annonsering av det dynamiska inköpssystemet/inbjudan om deltagande. Ansökan från leverantören om att delta. Kvalificering av leverantörer utifrån de krav som ställs i denna annons. Besked om kvalificering (godkänd/ej godkänd) till respektive ansökande leverantör. Kontinuerlig prövning av leverantörer som ansöker om att delta i systemet under giltighetstiden. Steg 2 – Upphandlingar inom det dynamiska inköpssystemet Inbjudan att lämna anbud i kommande upphandlingar för genomförande av uppdrag. Anbudsinlämning. Utvärdering. Tilldelning av kontrakt och motivering till anbudsutvärdering. Avtal skrivs med vinnande leverantör.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 34928200 Stängsel, 34928220 Stängselmaterial, 45000000 Anläggningsarbete, 45111220 Röjning av ris och buskar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45341000 Montering av räcken, 45342000 Uppförande av stängsel, 77100000 Jordbrukstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000