2. Förfarande
Förfarande
Titel: FM-tjänster för Sveriges Riksbank
Beskrivning: Riksbanken har ett behov av att upphandla en leverantör för utförande av FM-tjänster, med FM-tjänster i denna upphandling menas skötsel, hantering och utveckling av de resurser och tjänster som krävs för att en fastighet eller arbetsplats ska fungera bra och effektivt. Management pekar på att det också ingår en strategisk ledning och styrning av servicen. Omfattning i detalj framgår av handlingar upptagna under UF3.2.2.
Intern identifierare: 2023-01033
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75123000 Fastighetsförvaltning
Ytterligare klassificering (cpv): 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 79500000 Kontorshjälp, 90900000 Städning och renhållning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000