774745-2024 - Resultat
Sverige – Avfallshantering – Deponi
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDeponi
BeskrivningUpphandlingen omfattar deponering av utsorterat avfall från hushåll och verksamheter samt krossning och utsortering av deponirester från återvinningsbara fraktioner. Strömstads kommun tar idag emot blandat avfall från hushåll och verksamheter. Avfallet grovsorteras i olika fraktioner på avfallsanläggningen av Beställarens egen personal på återvinningscentralen på Österröd i Strömstad. Deponiresterna omlastas i containers sorterade som deponiavfall, gips, pvc-plast, asbest och ej krossbart avfall.
Föregående meddelande452476-2023
Intern identifierareTN/2023-0454
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000