774895-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-drift
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-drift
Beskrivning: Hallstahems nuvarande avtal om IT-drift går ut 30 april 2025 vilket innebär att en ny leverantör av IT-drift behöver upphandlas. Den nya leverantören ska överta befintlig drift och tjänster som utförs av nuvarande leverantör. Den stora målbilden med upphandling av ett nytt avtal är att uppnå en stabil och kostnadseffektiv IT-drift samt att tydliggöra ansvarsgränser mellan Hallstahem och den kommande leverantörens support.
Intern identifierare: 24/51
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000