77490-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Tandimplantat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala implantat
Referensnummer: VF2019-0003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33132000 Tandimplantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0003 Dentala implantat
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Implantat och täckskruvar51 Läkdistanser52 Komponenter för Cementretinerade Konstruktioner53 Komponenter för Skruvretinerade Konstruktioner54 Komponenter för Attachmentretinerade Konstruktioner55 Borrar56 Benersättningmaterial och Membran57 Programvara, 3D planering58 Övrigt sortiment
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:14 000 000 kr,dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2020-03-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2022-02-28
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen