77522-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: 23.3-5228-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattade ramavtal avseende dagligstädning, periodisk städning (städning utöver den regelmässiga städningen t.ex. storstädning), fönsterputsning, och golvvård.
Förutsatt att anskaffningen sker som en del i tjänsten att tillhandahålla dagligstädning omfattas även tvätt/hyra av entrémattor och hygienartiklar såsom exempelvis
mjukpapper, tvål, handsprit, och diskmedel.
Upphandlingen avsåg städtjänster inom Stockholms län, Västra Götalands län och Skåne län.
Anbudsgivaren kunde välja att lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena.
Kammarkollegiet antog följade antal leverantörer för respektive län:
5 ramavtalsleverantörer för Stockholms län.
4 ramavtalsleverantörer för Västra Götalands län.
3 ramavtalsleverantörer för Skåne län.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33700000 Hygienartiklar, 33711900 Tvål, 33761000 Toalettpapper, 33763000 Pappershanddukar, 39532000 Dörrmattor, 39832000 Diskmedel, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ramavtal avseende dagligstädning, periodisk städning (städning utöver den regelmässiga städningen t.ex. storstädning), fönsterputsning, och golvvård.
Upphandlingen avser städtjänster inom Stockholms län, Västra Götalands län och Skåne län.
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena.
Kammarkollegiet kommer att anta 5 ramavtalsleverantörer för respektive geografiskt anbudsområde, det vill säga maximalt 15 ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.