775286-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Låssmedstjänster – Lås- och passagesystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLås- och passagesystem
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för lås och passagesystem: Löpande drift exkl. larmbevakning, Underhåll/Service, Beredskap, Reparation, Hantering av låssystem inkl. nycklar och nyckelbrickor/droppar Tillverkning av nycklar/brickor/droppar, Utlåning av nycklar/brickor/droppar inkl. hantering av kort- och långtidslån, Ombyggnad, Nyinstallation, Butik m.m. Upphandlingen är uppdelad i två delområden, se upphandling för att se vilka delar som ingår i resp. delområde.
Intern identifierare2024128
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98395000 Låssmedstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1
BeskrivningDelområdet omfattar bl.a. löpande drift exklusive larmbevakning, underhåll/service, beredskap, reparation, hantering av lås- och passagesystem inklusive nycklar, nyckelbrickor/droppar/kort, tillverkning av nycklar och nyckelbrickor/droppar/kortutlåning av nycklar, nyckelbrickor/droppar/kort inklusive hantering av kort- och långtidslån, ombyggnad under 300 000 SEK, nyinstallation under 300 000 SEK, butik, andra arbeten som kan bli aktuella att utföra i Beställarens lås- och passagesystem
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAllmän del
BeskrivningDelen ifylls av anbudsgivare som lämnar anbud på upphandlingen.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelEgenförsäkran
BeskrivningAnbudsgivare lämnar anbud genom en egenförsäkran och kommer därmed kontrolleras med efterfrågad bevisning vid behov under upphandlingsprocessen, men som senast innan tilldelning (i det fall anbudsgivare är i läge för tilldelning). Anbudsgivare som lämnar anbud genom egenförsäkran behöver inte fylla i del "Sanningsförsäkran och kvalificeringskrav".
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 2
BeskrivningDelområdet omfattar ombyggnad över 300 000 SEK och nyinstallation över 300 000 SEK.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelSanningsförsäkran och kvalificeringskrav
BeskrivningAnbudsgivare lämnar anbud genom att intyga genom en sanningsförsäkran att denne inte berörs av någon av de uteslutningsgrunder som framgår av 13 kap 1-3 §§ LOU och besvara Beställarens uppställda kvalificeringskrav. Anbudsgivare som lämnar anbud genom sanningsförsäkran behöver inte fylla i del "Egenförsäkran".