77532-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för bevakningstjänster
Referensnummer: KS18.1381
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser att upphandla larmmottagning- och bevakningstjänster av hög kvalité och effektivitet som motsvarar de krav som beskrivs.
Fast uppdrag, i vilket bl.a ska ingå; Områdesbevakning/rondering, Utryckning med bevakningspersonal, Larmöverföring/larmmottagning/larmcentral
Tilläggstjänster av bl.a följande; Ordningsvakt, Stationär väktare, Personskyddsväktare, Skyddsvakt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen