2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster avseende instrument- och processdataarbeten
Beskrivning: Ramavtalet omfattar tekniska konsulttjänster kopplade till drift, underhåll och utveckling av Sundsvall Energis process- och styrsystem. Konsulterna ska kunna arbeta med instrumentering, programmering av styrsystem bland annat Siemens Simatic S7, PCS7 och TIA Portal, nätverkslösningar och integration av processdata i SCADA- och databasmiljöer. Ramavtalet innefattar även teknisk dokumentation, felsökning samt deltagande i projekt, utredningar och tekniska förbättringsarbeten. Arbetet sker i enlighet med gällande säkerhetsföreskrifter och kvalitetskrav och kan innefatta både löpande stöd och specifika projektinsatser.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113557:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning