2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt- och textilservice 2025
Beskrivning: Tvätt- och textilservice Region Kronoberg har behov av tvätteritjänster enligt följande: • tvätt samt efterbehandling av textilier • leverans av rena textilier samt upphämtning av smutsgods • tillhandahållande av textilstock • hantering av kundspecifikt gods • utveckling av tjänsten under avtalstid Sortimentet består huvudsakligen av bädd- och badtextilier, patientkläder, personalkläder, renrumskläder, arbetskläder för operation samt vissa övriga artiklar.
Intern identifierare: 25RS825
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 98311100 Tvätthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000