Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för RFID utrustning
Referensnummer: UH 2019/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30238000 Utrustning för biblioteksautomation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av serviceavtal till den RFID utrustning som Uppsala universitet upphandlade år 2017. Utrustningen finns på tio enhetsbibliotek och omfattar larmbågar, RFID-plattor, självbetjäningsautomater (utlåningsautomater, kombinerade utlånings- och återlämningsautomater med manuell sortering, samt återlämningsautomater med automatisk sortering) och programvara.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39155000 Biblioteksmöbler, 39155100 Biblioteksutrustning, 48160000 Programvara för bibliotek
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen