2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjuts med buss samt övriga busstjänster
Beskrivning: Huddinge kommun avser upphandla ramavtal för skolskjuts med buss samt övriga busstjänster. Skolskjuts är regelbunden trafik avsedd för transport av elever till och från skola i områden som inte trafikeras av kollektivtrafik. Skolskjutsarna är anpassade till skolstart på morgonen och varierande sluttider på eftermiddagen för olika stadier. Turerna (fastlagda slingor) sker enligt tidtabell. Skolskjutsarna ska ske varje skoldag, dvs 178 dagar/år. Tillfälliga busstjänster ska kunna bokas av kommunens samtliga verksamheter vid behov, exempelvis vid evakuering av skolor och vid utflykter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110627:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare, 63524000 Utfärdande av transporthandlingar, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
Optioner:
Beskrivning av alternativen: förlängning av avtalstid