2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för primärvårdskvalitet
Beskrivning: Upphandlingen avser IT-stöd för mätning av bland annat indikatorer utifrån primärvårdskavalitet och som på ett samlat sätt ger regionen möjlighet att för primärvården analysera för PrimärvårdsKvalitets nationella kvalitetsindikatorer enligt kvalitetsindikatorkatalogen Indikatorbeskrivningar - KIK (kvalitetsindikatorkatalog.se). Systemet ska extrahera information från flera datakällor där regionens gemensamma journalsystem - Cambio Cosmic - kommer att vara den primära datakällan. Systemet ska vara ett stöd för kvalitetsarbete i primärvården och omfattar kvalitetsindikatorer samt tekniska lösningar som gör det enkelt att få ut kvalitetsdata om patienter, sjukdomsgrupper och verksamheten automatiskt.
Intern identifierare: 24/567
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48814000 Medicinska informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000