77610-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Barn- och ungdomsomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB Barn och unga
Referensnummer: 2021/KSUH 0085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun och Värmdö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende HVB för barn och unga enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Ramavtalet omfattar HVB för barn och ungdomar 0-20 år, med eller utan sina familjer med olika placeringsformer och inriktningar.
De delar i vårdkedjan som upphandlingen omfattar är akuta placeringar, utredningsplacering, behandlingsplacering, utslussning och samverkan med andra aktörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av HVB barn och unga.
Utvärderingsgrund
Vilket anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt kommer i denna upphandling att utvärderas enligt bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Allmän orientering
Tyresö kommun, med cirka 49 000 invånare, är en dynamisk storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i - 20 minuter från Stockholm city.
Värmdö kommun ligger i hjärtat av Stockholms skärgård och är idag en av landets snabbast växande kommuner. Kommunen har ca 45 100 invånare varav drygt 15 700 bor i centralorten,Gustavsberg. Sommartid ökar antalet personer till över 100 000 genom fritidsboende och turister.
Omfattning och volym
HVB är en verksamhet som bedriver behandling eller är inriktad på omvårdnad, stöd eller fostran med tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO). Insatserna sker enligt Socialtjänstlagen (SoL) och Lag med särskilda bestämmelser om vård av barn och unga (LVU).