See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Prekvalificeringssystem regionnät Kabel och Ledning från 1 jan 2025
Beskrivning: Inbjudan till att delta i Vattenfall Eldistribution AB och Gotlands Elnät AB prekvalificeringssystem inom entreprenader för kategorin regionnät kabel och ledning. Vattenfall Eldistribution AB och Gotlands Elnät AB bjuder genom denna annons in er som entreprenör till att få delta i och prekvalificera er för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin regionnät kabel och ledning entreprenader. Endast entreprenörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i kommande upphandlingar. Vattenfall Eldistribution AB och Gotlands Elnät AB prekvalificeringssystemet för kategorin kommer att nyttjas för direktivstyrda upphandlingar över i vart tid gällande tröskelvärde som gäller för kategorin (1 januari 2025 är tröskelvärdet 59 880 179 SEK). Prekvalificeringssystemets giltighetstid är från den 1/1 2025 och därefter tillsvidare. Annonsering av prekvalificeringssystemet sker årsvis inför varje nytt kalenderår i Tender Electronic Daily (TED). Om den upphandlande enhet avser att avbryta nyttjandet av prekvalificeringssystemet så kommer ett meddelande att skickas ut till samtliga prekvalificerade entreprenörer och en annons om avbrytandet kommer att publiceras i TED. Samtliga registrerade entreprenörer kommer i samband med ett årsskifte få ett meddelande om att en ny uppdatering av tidigare genomförd prekvalificering kan komma att behöva vidtas. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer ske utifrån det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även hållbarhetskriterier för miljö, arbetsmiljö och elsäkerhet. Ni som entreprenör erbjuds att när som helst registrera er i prekvalificeringssystemet för att kunna delta i framtida upphandlingar inom kategorin och registreringen är kostnadsfri.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kabel under 70 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107513:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45232210 Anläggning av luftledningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kabel över 70 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107513:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ledning under 70 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107513:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ledning över 70 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107513:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Ledning och kabel under 70 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107513:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Ledning och Kabel över 70 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107513:Lot:6