2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicinska rådgivare 2024
Beskrivning: Kammarkollegiet söker ett ramavtal med en leverantör, för leverans av olika tjänster inom området medicinsk rådgivning. Uppdragsgivande enhet inom myndigheten är försäkringsavdelningen, med kontor i Karlstad.
Intern identifierare: 2.7.5-15009-2024
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Kammarkollegiet genomför en enstegsupphandling enligt 19 kap. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), som en social och särskild tjänst i enlighet med bilaga 2. Kategoriseringen som bilaga 2-tjänst har gjorts med ledning av CPV-koden för läkarvård och medicinska specialisttjänster. Kontraktsvärdet överstiger tröskelvärdet för sociala och andra särskilda tjänster som det är fastställt av riksdagen den 1 januari 2024. Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör för att förse försäkringsavdelningen på Kammarkollegiet med medicinska rådgivare.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121200 Medicinska specialisttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000