776672-2024 - Resultat
Sverige – Installation av kommunikationsutrustning – Lokala Industriella styrsystem för mindre vägtrafikutrustning - Nationellt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokala Industriella styrsystem för mindre vägtrafikutrustning - Nationellt
Beskrivning: Lokala industriella styrsystem utgörs av tillämpningsprogramvara och industriella styrsystem, PLC, vilka tillsammans utgör funktion för vägtrafikutrustning. Leveranser sker till investerings- och reinvesteringsprojekt, där Lokalt styrsystem utgör del i en ”anläggning” och innehar funktion. Målet är att erbjuda PLC med standardiserad funktion för en viss tillämpning (vägutrustningsapplikation) med syfte att uppnå likadan funktion och integration med TUS oavsett var den installeras.
Intern identifierare: KOM-416002
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Lokala Industriella styrsystem för mindre vägtrafikutrustning - Nationellt