2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende sugning av avloppsbrunnar, högtryckspolning och slamkörning
Beskrivning: Uppdraget omfattar underhåll och avhjälpande av planerade och akuta driftstörningar av VA anläggningar/nät åt Mälarenergi Vatten AB i Västerås Stad, Hallstahammar och Surahammars kommun: • Spolning, slamsugning och rotskärning vid Va-anläggningar. • Transport till avlämningsplats för avvattnat slam. • Rengöring va-anläggningar. Anbudsansökan ska vara Mälarenergi Vatten AB tillhanda via TendSign senast 2025-01-20.
Intern identifierare: Dnr 2024/47
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90420000 Rening av avloppsvatten
Ytterligare klassificering (cpv): 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90470000 Rensning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000