Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ett Security Operations Center
Referensnummer: 2020-00484
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken ser ett behov av att öka förmågan att förebygga, upptäcka, analysera och rapportera säkerhetsrelaterade incidenter som på ett negativt sätt kan påverka Riksbankens information vad gäller konfidentialitet, riktighet och tillgänglighet samt Riksbankens anseende. Riksbanken avser att öka denna förmåga genom flera åtgärder, där en av åtgärderna är att bygga upp ett Security Operations Center (SOC) med bemanning 24/7/365.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72400000 Internettjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Riksbanken ska genom anbudsgivaren kunna avropa de licenser som krävs för SOC-tjänsten (t.ex. licenser för SIEM-system). Därutöver finns några optioner på tillkommande tjänster beskrivna i upphandlingsdokumenten.