77733-2026 - Resultat
Sverige – Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten – Övre Knutsbo, Ludvika
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖvre Knutsbo, Ludvika
BeskrivningLudvika kommun inbjuder entreprenörer att lämna anbud på utförande av mark- och ledningsarbeten inom detaljplaneområdet Övre Knutsbo i Ludvika. Entreprenaden syftar till att möjliggöra framtida bostadsbyggnation genom utbyggnad av den infrastruktur som krävs för området. Projektet omfattar anläggning av gator och vägar, utbyggnad av vatten-, spill- och dagvattenledningar samt förberedelse för el- och fiberanslutningar. Exploateringen av området innebär att cirka 37 småhustomter samt tre fastigheter avsedda för flerbostadshus kan frigöras och göras tillgängliga för försäljning efter avslutad entreprenad. Genomförandet av entreprenaden är en viktig del i Ludvika kommuns mål att skapa fler bostäder och bidra till en långsiktigt hållbar utveckling i kommunen. Entreprenaden ska resultera i en komplett och hållbar infrastruktur som möjliggör byggstart för både småhus och flerbostadshus. Genom utbyggnaden ska området utvecklas till en attraktiv del av Ludvika. Välkommen att lämna anbud!
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119646:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp