77747-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Brandposter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BRAND- OCH BRANDPOSTDELAR 2022 - 2024 - RAMAVTAL
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44482200 Brandposter
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal gällande Kretslopp och vattens behov av brand- och brandpostdelar för perioden 2022 - 2024 med möjlighet till prolongering. Årsvolymen har under tidigare år varit cirka 300 stycken, fördelat 50/50 i segjärns och rostfritt utförande .
Uppskattningen är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse från köparen. Det eftersträvas att brandposten ska ha en funktionell livslängd om minst 50 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen